Nádasdy Ferenc, az „erős fekete bég” és a szűzlányokat kínzó felesége, Báthory Erzsébet is „többszörös tiszteletét tette” a környei Kisfaludy Mihály Általános iskola és Alapfokú Művészeti Iskolában a hosszú évek óta hagyományos, március 15-e alkalmából rendezett program egyik feladatának teljesítése során.
Az intézményben pénteken ezúttal is műveltségi vetélkedéssel köszöntötték az 1848/49-es Forradalom és Szabadságharc évfordulóját, majd pedig ünnepi műsorral a Művelődési Házban.
A legkisebbek, az első és második osztályosok reggel felelevenítették a 167 évvel ezelőtti eseményeket, majd következett a nemes versengés résztvevőnek bemutatkozója verssel, dallal, később pedig a március 15-éhez és a tavaszhoz kapcsolódó feladatok megoldása: huszárszínező, keresztrejtvény, titkosírás, virágfelismerés.
A 3-4. évfolyam diákjai már előzetes feladatok teljesítésével, huszárszínezéssel, kokárdavirággal érkeztek az iskola ebédlőjébe, s a Nemzeti Dal lelkesítő előadásával is készültek, hogy harcba hívják a jelenlévőket. S ha huszárok és harc, akkor játékos kardforgatás is várt rájuk, s az ellenség titkos hadüzeneteit is megfejtették.
A felső tagozatosoknak már-már igazi kutatómunkát kellett folytatniuk, s alaposan fel- és előkészülniük ahhoz, hogy a vetélkedő végére minél több pontot gyűjthessenek össze. A magyar főúri családok közül Nádasdy Ferenc báró, Andrássy Gyula gróf, Széchenyi István gróf és Esterházy József gróf és családjaik voltak az igencsak izgalmas feladatok „főszereplői”. A feladványok között szerepelt plakát-, címerkészítés, totó a Hídember című filmről, kastélypark rajzolása, párkereső, keresztrejtvény, várak felismerése, s legvégül egy kiválasztott család férfi és egy női tagjának bemutatása, korhű ruhában történő megelevenítése.
Ekkor tette tiszteletét Nádasdy Ferenc és Báthory Erzsébet több „hasonmása” is az intézmény tornatermében, ahol például a 8.a-s produkciót a Balaskó Réka soraival kísérték:
Nádasdy a férjem,
Ki hadvezér innen.
Nagyon sokat olvasott,
S nyelveket is tanulgatott.
Elért dolgokat itt-ott,
A politikában fiatalon.
Művészet egy kedvence
Apja nyomdokaiba lépe.
Feleségem már vagy 30 éve enyim,
Mendemondák, legendák mesélik életim.
Szűzlányokat kínzott, szóltak ezek erről,
Aranyserleg, itta vérük ebből.
Szüzeket lógatott a kád felé,
S vágta el a torkukat elé.
Engedte vérüket víz helyett a tálba,
Majd ült bele, s fürdött a kádba.
A szintén végzős 8.b-sek sem „kímélték” a párt. Ahogy fogalmaztak, a remények szerint Báthory Erzsébet stílusosan vérvörös színben pompázó öltözéke csak a burgundi vörösbor selymes csillogását juttatja mindenkinek eszébe… S bár daliás kiállású férje, Nádasdy Ferenc a törökök felett aratott győzelmei miatt méltán érdemelte ki az „erős fekete bég” nevet, a felesége által kevert italok némi kárt tettek az agyában…
A vetélkedő után ünnepi műsorral folytatódott az iskolások programja a Művelődési Házban, ahol 1848. március 15-e eseményei, helyszínei elevenedtek meg a hetedik osztályosok, énekkarosok és táncosok előadásában. A táncot László Márta tanította be, a diákokat és énekkarosokat Szarka Katalin és Rácz Gabriella osztályfőnökök készítették fel, az emlékműsorban bemutatott kisfilm Beke László és Németh Ákos hetedikes tanulók keze munkáját dicséri.
Az emlékező műsor alatt szinte alig-alig lehetett pisszenést hallani, ám annál duruzsolóbbá váltak a gyerekek, amikor a színpadra lépett Trézlné Staudinger Csilla igazgató, hogy ismertesse a délelőtti vetélkedő eredményét, s átadja a dobogós helyezést elérőknek járó jutalmat.
Az elsősök vetélkedésének legjobbjának az Aranyvessző (1.a) bizonyult, második helyen végzett a Napsugár (1.a), harmadikon a Lányhuszárok (1.b). A második évfolyamon a Feketelovagok (2.b) szerezték a legtöbb pontot, mögöttük végeztek a Honvédek (2.a), a harmadik helyen pedig a Forradalmárok (2.a).
A harmadik-negyedikesek között a Márciusi lányok (4.b) vehették át a legjobbnak járó elismerést, második lett a Forradalmárok (4.b) elnevezésű csapat, harmadik a Forradalmi utódok (4.a).
Az 5-6. évfolyam „aranyérmese” a 6.b lett, második helyen végzett az 5.b, harmadikon az 5.a.
A legnagyobbaknál az első helyezést a 8.b szerezte meg, második lett a 8.a, harmadik a 7.a.