Ugyan a fűtési szezon még nem kezdődött meg, az elmúlt napokban tapasztalható hideg miatt sokan bekapcsolták már a fűtést, begyújtották a kályhát. Újra fennáll tehát a veszélye a kéménytűznek, füst- és szén-monoxid-mérgezésnek. A gyakran tragikus kimenetelű események többsége kellő odafigyeléssel és felkészüléssel megelőzhető lenne.
Különös jelentősége van a kémények rendszeres ellenőrzésének, hiszen a szén-monxid mérgezések legtöbbször a tüzelő- és fűtőberendezések helytelen használatéra és az ellenőrzés hiányára vezethetők vissza.
Csak engedélyezett típusú, kifogástalan műszaki állapotú tüzelő, fűtő berendezést használjunk, ezt szakembernek kell beüzemelnie és javítania. A kémény állapotát előírt időszakonként – gázüzemű berendezés esetén évente, szilárd és olajtüzelésű berendezés esetén félévente – ellenőriztessük. A gázkészüléket is évente vizsgáltassuk felül!
Lehetőség szerint használjunk a lakószobában légbevezetőt, a vizes helységekben (WC, fürdőszoba, konyha) légelvezetőt, így biztosítható a megfelelő mennyiségű és minőségű levegő.
A kazánnal, főként vegyes tüzelésű kazánnal felszerelt ingatlanban a kémények ellenőrzése mellett érdemes átvizsgáltatni magát a berendezéstis. Mindezeken túl ügyelni kell a tüzelőanyag tárolására is, biztosítsuk a megfelelő távolságot a tüzelő, fűtő berendezés és az éghető anyag között. A kazán közelében felhalmozott éghető anyagokat távolítsuk el.
Baj esetén azonnal hívjuk a katasztrófavédelem műveletirányítási központját a 105-ös segélyhívó számon!