Szent Orbán pápa nézz reánk, őrizd meg nékünk a határt. Védelmezd őt a nagy fagytól, és termését minden bajtól – május 22-én már hiába szólt az ének a patrónushoz a Német Nemzetiségi Dalkör előadásában, a környei Les-hegyen 1996-ban felállított szobor idén bizony vesszőt és vizet „érdemelt”.
A Les-hegyen 1996-ban állították fel Glász József fából készült, Szent Orbánt ábrázoló szobrát, s attól az esztendőtől szervezik meg minden évben a szőlősgazdák, valamint a Kulturális, Oktatási, Sport és Nemzetiségi Bizottság az Orbán napi ünnepséget. A programnak idén már ötödik alkalommal volt része a borverseny, melyet előző nap rendeztek meg, s az ünnepségen derült ki, hogy miként vizsgáztak a pincék kincsei.
Jó nagy botot hozott! – súgtak össze többen is, amikor Bella Sándor lépett a mikrofonhoz, s pillanatok alatt ki is derült, hogy nem csupán „támaszkodni” fog rá…
Történt a minap, Szent György környékén, hogy a gyönyörű termésnek induló szőlők jelentős része szinte teljesen elfagyott. Szerencsére a növény jellemzője, hogy vannak alvó szemek. Az elfagyott hajtások leszáradtak, letördeltük őket, és ezek az alvó szemek mentették meg a tőkéket a kivágástól. Van azonban sajnos néhány hely itt Környén is, ahol teljesen tönkrement minden, nincs egyetlen utánpótlási szándékú hajtás sem. Tehát nyugodtan kijelenthetjük, hogy eddig nem vagyunk megelégedve Orbán ténykedésével – fogalmazott a gazda, aki elmondása szerint eddig még soha nem „püfölte meg” a szentet, ám idén rászolgált. A vesszőzés után azért, hogy ne haljon teljesen szomjan és mielőbb életre keljen, egy korsó vízzel löttyintette nyakon a szőlőművesek, a kádárok és kocsmárosok védőszentjének szobrát.
Az előző nap rendezett borverseny summázása és eredményhirdetése kapcsán már örömtelibb hírekkel szolgálhatott Bella Sándor, hiszen Zantleitner Anikó és Jaross János borbírálók, valamint maguk a nevezők 19 gazda 36 mintáját ízlelték és értékelték szombaton. Az ötödik borversenyen újításként a 15 vörös- és 21 fehérbor közül egyet-egyet a „Kiváló Környei Bortermelő” díjjal is elismertek, ezzel – mint az értékelés során elhangzott – azon arany fokozatú gazdákat jutalmazzák hagyományteremtő szándékkal, akik nedűje környei, vagy környékbeli szőlőből készült. Bella Sándor azt is elmondta, hogy bár nőtt a nevezők száma, véleménye szerint még mindig vannak olyan gazdák Környén, akiknek a borversenyen lenne a helyük, s nem feltétlen a szépen csillogó minősítések reményében, hanem azért, mert a szakavatott véleményt, tanácsokat megfontolva valamennyien évről-évre javíthatnak a borok minőségén.
A vörösborok mezőnyében négy arany minősítés született, s bár a legmagasabb pontszámot Somogyi Zoltán érte el (19,26), majd Král János (18,98), a „Kiváló Környei Bortermelő” díjjal Pákozdi Ferencet (18,71) jutalmazták, mert ő az Öreghegyen termett szőlőjéből készítette vegyes fajtájú borát. Rösszer Ottó (18,56) szintén arany minősítést ért el. A bírálók négy mintát ezüst, hatot bronz, míg egyet oklevél fokozatúra minősítettek. A fehérboroknál hajszálon múlt, hogy Král János nyerte el a „Kiváló Környei Bortermelő” elismerést, hiszen ő 19,11, míg Pákozdi Ferenc 19,08 összpontszámmal ért el arany minősítést, s mindkét nedű esetében az Öreghegy volt a termőhely. Szintén arany fokozatú borral dicsekedhet Végh Dezső, Rösszer Ottó, Szőke Pál, Balaskó Mihály, Bella Sándor Ferenc és Jakab Mihály. Öt minta ezüst, hét bronz minősítést, míg egy oklevelet nyert.
Az ünnepségen hagyományosan nagy sikert aratott az általános iskola néptánc tagozata legkisebb diákjainak „zörgős kocsija”, a Német Nemzetiségi Dalkör stílszerűen mulatós bordalokkal emelte a program hangulatát, majd a megszokott vendéglátás következett pogácsával, s természetesen pincehideg, zamatos Les-hegyi borral.