Hagyományosan három diák vehetett át elismerést a környei Kisfaludy Mihály Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola péntek esti gálaműsorán, amely 17 éve ad ízelítőt az intézményben folyó színes művészeti és nevelői tevékenységből, a diákok tehetségéből a produkciókon keresztül. A gálán annak életre hívója átadta a stafétát.
Vági Erika 17 esztendeje indította útjára a környei általános iskola „iskolanapok” programját, amely az eltelt években a pedagógus kollégák összefogásának köszönhetően különböző helyszínekkel és eseményekkel színesítve többnapos rendezvénysorozattá bővült, s miután az intézmény 2001-ben felvette Kisfaludy Mihály egykori tanító, iskolaigazgató nevét, akkortól a „Kisfaludy-napok” elnevezést viseli.
A rendezvénysorozat keretében idén is kiállítás nyílt az iskola grafika tanszakos tanulóinak alkotásaiból, 20-án kistérségi tanulmányi versenyen adott számot tudásáról 11 környékbeli intézmény 127 diákja, csütörtökön sportoltak a „kisfaludysok”, péntek délelőtt pedig a rendhagyó tanítási nap várta őket.
Délután az iskola épületének falán elhelyezett emléktáblánál rótta le kegyeletét Pákozdi Ferenc alpolgármester, dr. Beke Ernő képviselő, Kisfaludy Mihály leszármazottai, a Klébelsberg Intézményfenntartó Központ részéről Seres Mónika és Szalóczy Zoltán, Trézlné Staudinger Csilla igazgató és Farkas Éva, a Szülői Munkaközösség elnöke, valamint a Diákönkormányzat képviseletében Valakovics Dominik és Virga Réka, majd az egybegyűltek az egykori iskolaigazgató sírjánál helyezték el az emlékezés virágait.
A program este a Művelődési Ház zsúfolásig megtelt színháztermében folytatódott a hagyományos gálaműsorral, amely 17. esztendeje csillogtatja meg a tehetségeket, a diákok és a pedagógusok együttmunkálkodásának gyümölcseként pedig évről évre egyre több „csillogó” tanuló lép színre.
A sort ezúttal is Csóra Jánosné csengettyűs diákjai nyitották, a 2.b osztály Csóra Miklós hangszerelésében a „Csodálatos Mary” című dallal ajándékozták meg a vendégeket.
Nagy izgalommal készültek a gálára, majd arattak hatalmas sikert az 1.a diákjai, akik Láng Éva és Staudinger Ágota rendezésében a Szívtelen csiga című mesejátékot adták elő, s hasonló sikerrel mutatkoztak be versekkel, dalokkal, zongorajátékkal igen tehetséges diákok: Somhegyi Kata, Bottyán Zsófia, Riesing Csongor, Sayah Hani és Szántó Csongor, aki épp a gálát megelőző napon a megyei prózamondó versenyen második helyezést ért el.
A folytatásban is mesejátékkal örvendeztették meg a gyerekek a szülőket, nagyszülőket. Az 1.b a Föld Napján már bemutatkozott a darabbal, s a Goór Brigitta által írt Szeleburdi nyulacska akkor olyannyira sikeresnek bizonyult, hogy Gondek Katalin felkészítő úgy határozott: a nagy színpadra is erdőt varázsolnak, az arcokra pedig mosolyt…
A 3.a diákjai a bennük rejlő tehetség keresése során zeneértéssel, zenéléssel is foglalkoznak, így Maticsné Szabó-Kovács Ágnes zongorakíséretében és felkészítésében három, komolyabb és vidámabb, könnyebb és nehezebb gyerekdallal színesítették a gálát, egyben május első vasárnapjára is gondolva, köszöntötték az édesanyákat.
Idén alakult meg az iskola színjátszó-kör kezdő másodikosokból és harmadikosokból, illetve azokból az 5.a-s diákok „magjából”, akik korábban négy éven keresztül már játszottak együtt, s megízlelhették annak örömét. A tehetséges fiatalok, Láng Éva és Odlerné Takács Zsuzsa felkészítésében „A csúnya lány” című mesejátékkal léptek színre, s a gála repertoárjából a tánc sem hiányozhatott, amely ezúttal zajos, duhaj, felcsíki formájában jelent meg a művészeti iskola legidősebb táncosainak előadásában. A produkcióval a fiatalok a regionális Ki? Mit? Tud?-on ezüst minősítést szereztek.
Az eltelt években nem lépett mikrofonhoz, s ezért talán sok szülő számára valóban indokolt volt Vági Erika, a program életre hívójának bemutatkozása, aki a gála végéhez közeledve osztotta meg gondolatait a jelenlévőkkel: 17 évvel ezelőtt megszületett egy igény. Az, hogy kell egy csapat. Így jött létre az első gálaest. Mára ez már az iskolanapok záró programja. Nagyon szerettem ezt a feladatot: összefogni a műsorszámokat, kerek egésszé formálni. Ami a legörömtelibb, hogy a 17 év alatt hagyomány teremtődött, s ami még örömtelibb, hogy soha nem volt kötelező. Ezen a színpadon olyan gyerekek, kollégák léptek fel, akik önként, örömmel vállalták. A gála felnőtt korú lett, s én meghoztam egy döntést: a feladatot átadom másoknak.
Vági Erika a stafétát átvevőknek, az utána következőknek az Abraham Hicks mondataiban való hitet kívánta: Légy boldog a pillanatban. S ez a boldogság el fog téged vezetni egy belső inspirációhoz, egy belső erőhöz. S ezzel az erővel leszel képes megváltoztatni a fizikális világot…
Az esemény részeként került sor a Kisfaludy-díj és emléklapok átadására is. A díjat minden évben az a nyolcadikos diák nyerheti el, aki nemcsak a tanulmányi eredményével, hanem a közösségért végzett munkájával is példamutató társai számára, emléklapot negyedik osztályos tanuló kaphat.
Kisfaludy emléklapot két negyedik osztályos tanuló, Varga Ádám és Bottyán Zsófia vehetett át.
Varga Ádám kedves, érzelmileg kiegyensúlyozott, a felnőttekkel szemben tisztelettudó, illedelmes. Társaival a kapcsolata harmonikus, a közösség aktív tagja. Szeret a társaival együtt tevékenykedni, a csapatversenyek lelkes résztvevője. Szívesen ír meséket, rövid történeteket. Dramatizálásnál örömmel, felszabadultan játssza el a ráosztott szerepeket. Kedvenc időtöltése képregények készítése, aktívan vesz részt közös alkotások létrehozásában.
Magatartása, szorgalma példás. Tanulmányi eredménye jeles, megmutatkozik benne a tanulás iránti lelkesedése, tudásvágya. Az előző és a jelenlegi tanévben számos tanulmányi versenyen vett részt, így a Bolyai matematika levelezős verseny városi fordulóján, a Kölcsey anyanyelvi levelezős versenyen, a Bolyai matematika és a Bolyai anyanyelvi csapatverseny városi fordulóján, az Országos mesevetélkedő kistérségi fordulóján és az iskolai szavalóversenyen.
Bottyán Zsófiát első osztályos korától példás magatartás és szorgalom jellemzi. Kedves, segítőkész, osztálytársai bármikor számíthatnak rá. Társaival nagyon jó kapcsolatot ápol, szívesen veszik őt körül jókat beszélgetnek, kacagnak. Ötletes, kreatív, gyakorlatias, céltudatos, határozott, kitartó. Egyik kedvenc tantárgya az olvasás. Mi sem bizonyítja jobban, mint a számtalan oklevél és helyezés iskolai, városi, területi Szépolvasási és Prózamondó versenyekről. Csapatával az Országos Mesevetélkedő megyei fordulóján 4. helyezést értek el. Számtalan tanulmányi versenyen vett részt, idén a Bolyai levelezős matematika verseny területi döntőjén 4. helyezett lett. Nemcsak olvasni szeret, hanem énekelni is, az énekkar lelkes tagja. 5 éve zongorázik a tatabányai Erkel Ferenc Zeneiskolában. Csodálatos zongorajátékát a tavalyi karácsonyi műsorban is hallhattuk. Néhány hónapja balettozni is jár.
A Kisfaludy-díj elismerést idén Varga Ágnes vehette át Trézlné Staudinger Csilla igazgatótól. A végzős diák már alsó tagozatos korában felhívta magára a figyelmet nyugodtságával, kitartó szorgalmával, példamutató magatartásával. Tanulmányai mellett szívesen vállalt gyűjtőmunkákat, plusz feladatokat. Minden évben jó eredménnyel vett részt a Kölcsey magyar és a Bolyai matematika versenyeken. Felső tagozatosként is kiemelkedő maradt a tanulmányi eredménye, minden tantárgyból a tőle telhető maximumot nyújtotta. Ez azt jelenti, hogy bizonyítványába több tantárgyból, összesen 15 alkalommal került kitűnő osztályzat a tantárgyak neve mellé.
Kiváló csapatjátékos. A kistérségi versenyeken minden évben részt vett különböző tantárgyakból, csapatának előkelő helyezéseivel gyarapította az iskola hírnevét. A műveltségi versenyeken osztálya jórészt neki köszönhette az első és második helyet. Osztálytársaival rendkívül segítőkész, a közösségért, és társai érdekében mindig kész a szabadidejéből áldozni. Nyugodtságáért, érett gondolataiért osztálya bölcsének is nevezhető.