Környebányán a Hősi Emlékműnél tisztelegtek a forradalom hősei előtt kedden, majd az önkormányzat megemlékezése ökumenikus istentisztelettel folytatódott a katolikus templomban. Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc emlékére, a Művelődési Házban rendezett programot a Tardoskeddi Férfikar előadása is színesítette, s végül az emlékezők a Kegyeleti Parkban hajtottak fejet.
25 esztendeje hajtunk itt, a Hősi Emlékműnél fejet ünnepeinken. Ma az 1848-49-es forradalom és szabadságharc hősei előtt, akik olyan eszméket, célokat tűztek zászlajukra, melyek közül több csak pár évtizede valósulhatott meg – fogalmazott Környebányán, a Hősi Emlékműnél Svétecz László önkormányzati képviselő, sajnálatát fejezve ki, hogy a szemerkélő esőben csupán maroknyian érkeztek, s helyezték el a kegyelet virágait a helyi fiatalok, felnőttek emlékező összeállítása után.
A környei ünnepség kezdetén a római katolikus templomban Bedy Sándor plébános és Nagy Péter református tiszteletes tartott ökumenikus istentiszteletet. A plébános közös imádságra kérte a jelenlévőket mindazokért, akik áldozatot hoztak a szabadságért, a hazáért, a jelenért és a jövőnkért.
Március 15-én arra emlékezünk és mi is valljuk, hogy az a 1848-as március 15-e Istentől kapott esély volt. Így látták ezt annak a kornak a protestáns nagyjai is, akik kötelességüknek érezték, hogy a szabadság, a függetlenség igaz ügyét felkarolják. Politikusok, mint Kossuth, Petőfi, vagy Szemere Pál, hadvezérek, mint Görgey Artúr, és még sokan mások nemcsak politikai meggyőződésből, de hitből is cselekedtek. Istentől kapott lehetőségnek, és Isten akaratával egybehangzónak látták a márciusi forradalmat – hangzott el Nagy Pétertől, azzal a kérdéssel folytatva, hogy vajon mi is így látjuk-e? A tiszteletes gondolatait zárva azt kérte, hogy március 15-ének ünnepén emlékezzünk és emlékeztessük magunkat és egymást Isten kegyelmére és szeretetére. Ebben az emlékezésben legyen áldott az ünnepünk, és tegye áldottá hétköznapjainkat is.
A megemlékezés a Művelődési Házban folytatódott az általános iskola énekkarának és a hetedik évfolyam diákjainak ünnepi műsorával. A programot a Környe szlovákiai testvértelepüléséről, Tardoskeddről érkező, 1972-ben alakult férfikar katonadalokkal, Kossuth nótákkal színesítette, s kérésükre elhangzott egy történet is: az énekkar egyik tagja 2012. március 21-én egy könyvbemutatón vett részt a mosóci kastélyban. A kétnapos ünnepségre, melyen közel 300 előkelő vendég vett részt, meghívták annak az uralkodóháznak még élő tagját is, akinek őse politikai okokból kivégeztette az 1848-49-es szabadságharc vezetőit, köztük Lahner Györgyöt is. Lahner György vértanú sírja a Mosóchoz közeli Necpál községben található. Az énekkar tagjának kérésére az uralkodó család tagja megkoszorúzta Lahner György síremlékét. Ezzel szimbolikusan bocsánatot kért és tiszteletét fejezte ki a magyar szabadságharc áldozatai számára…
Szinte egész Európában egyszerre ébredt fel a megerősödő polgárság, és megpróbálta lerázni magáról a feudalizmus fojtogató láncait. Ez a forradalmi hullám 1848. március 15-én elérte Magyarországot is, de ez a kicsinyke ország még egy célt tűzött a forradalom zászlajára: az önállóság, a függetlenség célját. Ezzel a győztes pesti forradalom átalakult szabadságharccá, mely oly sok dicső napot hozott a hazájukért harcoló honvédeknek – tekintette át ünnepi beszédében a történelmi eseményeket Beke László, méltatva a hősök példamutatását, s kiemelve, hogy a 168 évvel ezelőtti eszmék értékei ma is jelzik, merre vezet a helyes út. Nekünk már nem háborúban, csatamezőn kell bizonyítanunk, hanem családunkban és a hazánkért végzett munkánk során. A minta adott, és csak rajtunk múlik, hogy követjük-e. Ha úgy döntünk: igen, ezekkel az értékekkel azonosulni kell. Akkor erősebbek, nagyobbak lehetünk, de nagyobb és erősebb lesz tőle családunk, nemzetünk, országunk is – fogalmazott a polgármester, azt kívánva, hogy soha ne feledjük és évszázadok múltán is kövessük hős elődeink útját, példáját.
Az emlékező közösség az ünnepi programok zárásaként a Kegyeleti Parkban található Kopjafánál rótta le tiszteletét. Az önkormányzat nevében Beke László polgármester és Orlovits Tímea jegyző, a szlovákiai testvértelepülés, Tardoskedd képviseletében Halász Gabriella alpolgármester, Veres Judit hivatalvezető, a Férfikar részéről Szabó Ferdinánd helyezte el a kegyelet virágait, valamint a német nemzetiségi önkormányzat, pártok, civil szervezetek, az általános iskola diákönkormányzatának képviselői, s a jelenlévők hajtottak fejet és gyújtották lángra az örök emlékezés mécseseit.