A Kisfaludy Mihály Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola 121, 34 képzőművészeti és 87 néptánc tagozatos diákja adott számot az eltelt napokban az első félévben elsajátított tudásáról, fejlődéséről. A táncos fiúk, lányok tudását hagyományosan nyílt bemutatóórákon tekinthették meg a szülők, nagyszülők, majd pénteken következett a vizsgákat lezáró, immáron 11 esztendeje hagyományos családi nap.
Soltész László tanítványai, a grafika tanszak alapfokú diákjai január 14-én ún. gesztusrajzokat készítettek, melyek végső formája menetközben alakult ki, a fiatalok érzelme vezérelte. A csoportban több tehetséges diák is tanul, ketten a képző- és iparművészeti szakközépiskolában tervezik továbbtanulásukat, ők jelenleg a felvételihez szükséges portfóliójukat készítik. Két nappal később az előképzősök mozgatták meg fantáziájukat. A kezüket, mint formát felhasználva álmodhattak egy világot.
Az ún. „átírás” nem volt ismeretlen számukra, hiszen az első félévben a rajztechnika, eszközhasználat elsajátítása mellett illusztrációkat készítettek, emberi alakot rajzoltak, s több foglalkozás témája volt egy-egy forma továbbgondolása. Soltész László a képzőművészeti szakos diákok munkáit, fejlődését látva úgy véli, hogy a következő 3-4 esztendőben biztosan lesz tanévenként egy-két olyan tehetséges fiatal, aki jó eséllyel aspirálhat a szakirányú továbbtanulásra.
A táncosok nyílt félévi vizsgáinak, bemutatóinak sorát az iskola legidősebb diákjai kezdték: idén tanult széki táncrendet járták végig a vendégek örömére és csodálatára, de nem maradtak el a kedvenc koreográfiák sem.
Ezután a vendégek megízelhették, mennyi mindennel ismerkedtek meg az előképzősök, az alapfok különböző évfolyamú diákjai. A kisiskolások ugrós-eszközös táncokat, népi játékfűzéseket, az idősebb „hétszínvirágosok” dél-alföldi táncokat mutattak be és végül, de nem utolsó sorban kedvenc népi játékaikat is.
A nyílt foglalkozások nem titkolt célja – a vizsgaanyagokat összeállító néptánc-pedagógus, László Márta szerint – hogy ennek kapcsán a fejlesztés komplexitására is felhívja a figyelmet, amely közvetve nagymértékben segíti a gyermekek tanulását is. A néptánchoz is szükség van ugyanis kreativitásra, koordináló képességre, térérzékre, s a zenei sorokra illesztendő mozgáskombinációk közben bizony nemcsak a tempóérzékre, de a matematikára is.
A nyílt hetet követően a 11. Családi Nap ezúttal is bütykölővel alapozta meg a hangulatot. A gyerekek, anyukák, apukák gyertyát márthattak, nemezelhettek, a türelmesebbek szőhettek, mint a pók, gyöngyöt fűzhettek, s a farsangi időszakra bohócfejet készíthettek, mandalát színezhettek és a tatai Farkasdi Lászlónak köszönhetően nagy népszerűségnek örvendő bőrös népi mesterség profi fogásait is elleshették.
Az estébe hajló programból az aprók és kisiskolások játszóháza sem maradt el, majd élő zenére táncolhattak ők is a nagyobbakkal együtt. A tatai Kincső zenekar tagjai a tőlük megszokott igen magas színvonalon biztosították a talpalávalót: játszottak a legkisebbek kedvéért ugrós zenét, a fiúk kívánságára „sudridom” versenyt, de idén először mindenki hallgathatott előadásukban dél-alföldi csárdást, oláhost és széki muzsikát, sőt, táncolhatott is rá.
Hagyománnyá vált, hogy a családi nap közkívánatra moldvai táncházzal zárul. Ilyenkor a kicsik és nagyok összekapaszkodva táncolnak, s ha még a mozgalmasnak mondható első táncos félévük után marad bennük gőz, akkor alaposan kiengedhetik. A táncház, s egyben a családi nap meghitt pillanatokkal zárult: meglepetés tortával, ajándékkal köszöntötték a legidősebb táncosok immár „nagykorú” társukat, Mucsi Rékát és a sérüléséből lábadozó, 17. szülinapját ünneplő Bakos Martint.
Az iskolában 15. éve a működő néptánc tagozat pedagógusai a gyerekek nevében ezúton köszönik a segítő, közreműködő kollegák munkáját és a szülők „természetbeni belépőit”, amely idén is tengernyire sikeredett: ízletes süteményből és olyannyira nem volt hiány, hogy jut belőlük még a következő napok táncóráinak levezetésére is.
Köszönet az „Értetek, Nebulókért!” Alapítványnak a bütykölőhöz nyújtott anyagi támogatásáért, a Szivárvány Táncegyesületnek, amely vállalta a zenekar költségének finanszírozását, így segítve, hogy idén is a megszokott hangulatú és színvonalú Családi Nap várhassa a kisebb-nagyobb táncosokat és érdeklődőket!
A félévi táncos programokat az óvodás csoportok bemutató foglalkozása zárja január 21-én és 23-án, amikor minden kedves szülőt, érdeklődőt szeretettel várnak a Vackor Óvoda és Bölcsődében.