arrow-left Vissza

Az önbecsülés és a hála napja

Az önbecsülés és a hála napja
Ünnep
2022. augusztus 21.
Környebányán és Környén is augusztus 20-án tisztelegtünk államalapító Szent István emléke előtt és ünnepeltük az új kenyeret. Környe önkormányzata hagyományosan az augusztus 20-ai ünnepségének keretében ismeri el azok tevékenységét, akik kiemelkedő teljesítményükkel öregbítik a község hírnevét, vagy hosszú évek áldozatvállalásával vívják ki a település közösségének megbecsülését.

A megemlékezésen, melynek helyszíne a kedvezőtlen időjárás miatt a Művelődési Ház volt, négyen részesültek elismerésben, és Pedagógus Szolgálati Emlékérem átadására is sor került.

Környebányán a Hősi Emlékműnél Dodonka Anna idézte fel az államalapítás időszakát, a történelmi eseményeket, az államalapító máig ható tiszteletét ezekkel a gondolatokkal fejezte ki: ha a Vértesben sétálunk, úton-útfélen találkozhatunk egy kis virággal, melynek neve: Szent István szegfűje. Ez a névadás is kifejezi népünk tiszteletét, szeretetét és háláját, melyet érzünk és őrzünk Szent István királyunk iránt. A helyi apróságok szavalatai és Bozó Kucskár Anikó, Bolemányi Magdolna citerával kísért énekei után helyezték el a kegyelet virágait az önkormányzat, a német nemzetiségi önkormányzat és a Történelmi Vitézi Rend Komárom-Esztergom megyei Székkapitányság Környei csoportjának képviselői az emlékműnél.

A megemlékezés Környén, a Művelődési Házban folytatódott, az ünnepséget dr. Veres Zoltán, Komárom-Esztergom megye jegyzője, és a testvértelepülés Tardoskedd hivatalvezetője, Brenkus  Judit is megtisztelte jelenlétével.

Kellő alázattal és történelmi távlatból szemlélve, Szent István napja mindig is az önmagunk megbecsülésének, a saját magunk erejéből való boldogulásunknak az ünnepe volt. Első királyunk jelleme, jelleméből fakadó apostoli és államalapító tette minden korban arra emlékeztetett bennünket, magyarokat, hogy nemcsak hazára leltünk itt, a Kárpát-medencében, hanem otthont is teremtettünk. Nemcsak megszereztük azt, amit fegyverrel egy nép birtokba vehet, hanem a hétköznapok verítékes munkájával a magunk képére is formáltunk, és ezért mondhattuk és mondhatjuk róla több mint harminchat nemzedék óta: a hazánk… Az önbecsülés és a hála napja pedig azt üzeni mindannyiunk számára – immár évszázadok óta –, hogy boldogságunk, boldogulásunk rajtunk múlik. Akkor jó, ha nem az elszalasztott lehetőségek, mulasztások következményei vonszolnak bennünket, hanem a céljaink, a vágyaink húznak egyre előrébb – hangzott el Beke László polgármester ünnepi beszédében, melyben Márai Sándort is idézte: „A hazafiak riszálják magukat, énekelnek, szavalnak, esküdöznek. De csak egyfajta igazi hazafiság van: ha valaki ott, ahol éppen van, teljes hűséggel és feltétlen erőkifejtéssel helytáll a munkájában. Ennek visszaható ereje van a hazára. Minden más csak vásári mutogatás és tányérozás.” – A gondolatot a településvezető így folytatta: bizony elmondhatjuk, hogy Környén sok valódi hazafi van, hiszen településünket, az itt élők által végzett munka alapján, sokszor említik a legjobbak között. És az idei esztendőtől kezdve Környe neve felkerült arra az Európa térképre is, ahol a legjobbakat jegyzik. Az intézményeink, szervezeteink, Környe lakói méltán nevezhetik magukat Szent István örököseinek, hiszen államalapító királyunk egy olyan örökséget hagyott ránk, mely feladatokat, kihívásokat tartogat, összefogást igényel és csak alázatos, kitartó és példamutató munka árán lehetünk méltóak rá. Legyünk hálásak szent királyunknak, hogy hazát adott népünknek, melynek építésén 1 000 év viharos történelme után is dolgozhatunk.

Az ünnepi gondolatok után a Német Nemzetiségi Dalkör Környe énekei színesítették a megemlékezést, majd Nagy Péter tiszteletes áldotta és Visnyei László plébános szentelte meg az új kenyeret.

Hálaadással állunk meg az elmúlt majd 10 esztendő emlékei mellett. Mert nagyon sokat kaptunk! A gyülekezeteinktől, a falubeliektől és Környe Község Önkormányzatától egyaránt. Sokszor látszólag anyagi támogatást, szükség szerinti segítséget, de mindezeken felül megértést, partnerséget, barátságokat, és önzetlen szeretetet élhettünk meg ebben a közösségben – hangzottak el a narrátortól Nagy Péter lelkipásztor gondolatai, melyekkel a Környei Hírhozó hasábjain köszön el a lelkipásztor maga és családja nevében Környétől, így augusztus 20-án az utolsó szolgálatának lehettek részesei az ünnepség résztvevői. A falu és az önkormányzat nevében Beke László polgármester nyújtotta át Nagy Péter számára a majdnem egy évtizedes szolgálatáért a köszönet ajándékait.

Az ünnepség a hagyományos díjátadással folytatódott, négyen részesültek elismerésben, egy óvodapedagógus Pedagógus Szolgálati Emlékérmet vehetett át.

Környe Község Önkormányzata Környe fejlődése, szépülése, a társadalmi kapcsolatok és közösségek együttműködésének erősítése, fejlesztése érdekében kifejtett magas színvonalú munkájának elismeréseként Dr. Ónodi Gábornak a „Környe község szolgálatáért díjat” adományozta. A falu fejlődése, az önkormányzati feladatok végrehajtása, a település polgárainak helyi ügyintézése, és az intézményi célok eredményes teljesítése érdekében kifejtett magas színvonalú munkájának elismeréseként Bacher Gabriella a „Köz szolgálatáért díjat” vehette át. A gyermekek óvodai nevelésében kifejtett magas színvonalú, áldozatos munkájáért Südiné Mózes Katalin „Pedagógiai díj”, a közművelődési feladatok magas színvonalú ellátásáért és a közéletben való aktív részvételért a Környei Vackor Óvoda és Bölcsőde Kamarakórusa „Közművelődési díj” elismerésben részesült, Pedagógus Szolgálati Emlékérmet vehetett át Pálfiné Lénárt Tünde.

Minden falu édes hazám, minden asszony édesanyám… – hangzottak el a megindító dal strófái a Vackor Óvoda és Bölcsőde kamarakórusának csodaszép előadásában, majd újabb kedves percek következtek, amikor a Nő Klub vezetője, Németh Lajosné lépett meglepetésszerűen, és meglepetéssel a színpadra. A hölgyek folyamatosan keresik, kutatják a kézműves kihívásokat, különleges és különböző technikákkal már elkészítették az ország, Tardoskedd és Környe címerét, Magyarország megyetérképét, ezúttal pedig a Művelődési Ház kollektíváját ajándékozták meg az intézmény épületének kézműves újraálmodásával, s – ahogy Marika fogalmazott – olyan virágokkal, amelyek soha nem hervadnak el, mint a szeretet a szívükben….

 

DÍJAZOTTAK:

 

Környe Község Szolgálatért Díj – Dr. Ónodi Gábor

 

Dr. Ónodi Gábor okleveles építészmérnök, vezető tervező, a környezettudományok doktora. A Gödöllői Szent István Egyetemen tanított 2017-ig. A Magyar Urbanisztikai társaság Falutagozatának vezetője, a Magyar Falumegújítási Díj zsűrijének megalakulásának kezdetétől tagja. Az európai zsűri Magyarországról delegált tagja volt 2020-ig. Fő szakterülete a vidéki térségek, falusi települések fejlesztésével kapcsolatos kutatások végzése, területrendezési tervezés, építészeti tervezés. Számtalan javaslatával és szakmai vezetésének köszönhetően sikerült az Európai Falumegújítási Díj pályázatára benyújtott pályamunkánkat a nemzetközi zsűri által is elismert, magas színvonalon elkészíteni. Szakmai tapasztalatai és nagyon széles körű kapcsolatrendszere segítségével nagyban hozzájárul településünk kiemelkedő színvonalú fejlesztéséhez.

 

A Köz Szolgálatért Díj – Bacher Gabriella

 

Bacher Gabriella, született Kusicza Gabriella a Bakonyvidéke, majd a Környe-Bokod Takarékszövetkezet ügyintézője volt, 2016-tól a Környei Polgármesteri Hivatal munkatársa, 2017 áprilisától kinevezett köztisztviselője. 2004-ben pénzügyi-számviteli ügyintéző, 2009-ben mérlegképes könyvelő szakképesítést szerzett a Perfekt Zrt-nél. Munkája során fontosnak tartja szakmai ismereteinek folyamatos bővítését. Szakmailag jól felkészült. Munkáját az elvárt precizitással és pontossággal végzi. Felelősséget érez az önkormányzat gazdálkodási, vagyoni ügyeinek jogszerű ügyintézésére. Szakértelmével elősegíti az önkormányzat és intézményei gazdálkodási feladatainak elvégzését. Jó közösségi ember, segítőkész. Kollégái szeretik. Példás családanya. A Református Egyház rendezvényeinek megszervezésében, lebonyolításában aktív segítséget nyújt.

 

Pedagógiai Díj – Südiné Mózes Katalin Mária

Südiné Mózes Katalin Mária 1986. szeptember 1-én kezdte az óvodapedagógusi pályát Tarjánban, 2009. óta a környei Vackor Óvoda kiváló óvodapedagógusa. 2017-ben az Eötvös Lóránd Tudományegyetemen szakvizsgázott, pedagógus szakképzettséget szerzett gyakorlatvezető óvodapedagógus ismeretkörben. 2019-ben mesterpedagógus fokozatba lépett. Szorgalmával, gyermekszeretetével, elhivatottságával meghatározó tagja a nevelőtestületnek. Óvodapedagógusként lelkiismeretesen, szeretettel gondoskodik a rábízott gyermekekről.  Egész lényét átjárja a gyermekek iránt érzett szeretet, és a munkája iránti alázat. Nagyfokú hivatástudat és magas színvonalú szakmai tudás birtokában van. Rátermettségét, szorgalmát mutatja, hogy folyamatosan képzi magát. Tenni akarása, dinamizmusa, magas szintű szakmai képzettsége és tudása, módszerei, erős munkában való hite, az újítás szándéka folyamatos garanciát jelent arra, hogy az intézménynek, a helyi igényeknek mindenben megfelelő szakmai tudást nyújtson. Az óvodapedagógiai pályája során mindig az új lehetőségeket keresi, innovatív és megvalósítható ötleteivel támogatja az óvodát. Folyamatosan törekszik arra, hogy az új módszerek alkalmazásával a gyermekek testi-lelki harmóniája összhangban fejlődjön. Mindig megújuló szakmai felkészültségét, az óvoda iránti elkötelezettségét sok-sok jelenlegi és volt óvodás és szülő tapasztalatból nagyon jól ismeri. Követendő példát adott és a mai napig ad őszinteségből.

 

Közművelődési Díj – Környei Vackor Óvoda és Bölcsőde Kamarakórusa

 

A zene az kell…

A Környei Vackor Óvoda és Bölcsőde nevelőtestületének egyik kiemelt feladata a gyermekek zenei nevelése. Az óvodapedagógusok nagy szeretettel énekelnek, körjátékoznak, táncolnak az oda járó kisgyermekekkel. Közel 15 éve alakult meg az énekelni szerető, aktív és nyugdíjas kollégák közreműködésével a Környei Vackor Óvoda és Bölcsőde kamara kórusa, melyet 2019-ig Wind Károlyné Éva néni vezetett. Az énekkar nem csak a kisgyermekeket hivatott megörvendeztetni, hanem a falu rendezvényein is szívesen fellép. 2011-ben megjelent egy közös hangfelvételük, amelyet azóta már kinőttek. Az évek során az óvónői kar kicserélődött, de az új kollégák is szívesen vállalták, hogy csengő hangjukkal továbbra is megajándékozzák a gyerekeket. Jelenleg Troll Krisztina kórusvezető valamint a Vackor Óvoda óvodapedagógusainak hangja teszi csodálatossá az intézmény gyermekeinek és az utóbbi időben a falu közösségének mindennapjait, ünnepeit. Környe Község Önkormányzata a közművelődési feladatok magas színvonalú ellátásáért és a közéletben való aktív részvételért a Környei Vackor Óvoda és Bölcsőde Kamarakórusa részére a „Közművelődési díjat” adományozza.

 

Pedagógus Szolgálati Emlékérem – Pálfiné Lénárt Tünde

 

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma minden évben Pedagógus Szolgálati Emlékérmet ad át azoknak a legalább 25 éves pedagógus pályával rendelkező, nyugállományba vonuló pedagógusoknak, akik az alap‑, közép-, szak- és a felsőoktatás területén kiemelkedő munkát végeztek.

Pálfiné Lénárt Tünde kisgyermekkora óta Tatabányán él. 1997-ben szerzett felsőfokú oklevelet a szarvasi Brunszvik Teréz Óvóképző Főiskolán. 2007-ben a Debreceni Egyetem Tudományegyetemi Karok Hajdúböszörményi Pedagógiai Főiskola Karán. A preventív és differenciáló nevelés, a gyermek-, ifjúság- és családvédelem pedagógiai-pszichológiai módszertani ismeretei, Játék- és szabadidő pedagógia kiemelt tanulmányterületen szerzett szakirányú továbbképzési oklevelet.

2018 januárjától a Vackor Óvodában a környei óvodáskorú gyermekeket neveli. Életének egy új szakasza kezdődött, amikor a Környei Vackor Óvoda és Bölcsőde óvodapedagógusa lett. Sok szeretettel, pontosan, precízen végzi oktató-nevelő munkáját. Magas szintű szakmai munkája mellett 2015-ben a pedagógusok előmeneteli rendszerében pedagógus II minősítést szerzett, amelyben azóta is rendszeresen képezi tudását, hogy még hatékonyabban nevelhesse az óvodás gyermekeket. A nagycsoportosokat szívesen és legjobb tudása szerint készíti fel az iskolai életre. Pályája során mindig is szívügyének tekintette a szűkebb és tágabb környezeti értékek megismertetését az óvodásokkal. A gyermekek szüleinek körében szeretetet, tiszteletet vívott ki tudásával, segítőkészségével, emberi magatartásával. Végtelen nyugalmával, harmóniát sugárzó személyiségével nagyon jó hatással van a felgyorsult világunkból érkező, zaklatott gyermekekre is. Érdekes játékötletei, esztétikus alkotásai, gyermekközpontúsága színessé varázsolja a rábízott gyermekek hétköznapjait. Az óvodapedagógus pályán eltöltött 40 év után, 2022. november 17-én vonul nyugállományba.

 

 

 

 

Kapcsolódó galériák
Széchenyi támogatás logó Széchenyi támogatás logó