arrow-left Vissza

Tűzoltóautóval és védőruházattal gyarapodott a környei egyesület

Tűzoltóautóval és védőruházattal gyarapodott a környei egyesület
Helyi hírek
2022. október 14.
A Környei Polgárőr és Önkéntes Tűzoltó Egyesület a falu területén évente átlagosan 50-60 káreseményre kap riasztást, melyekre 95 %-os rendelkezésre állással tud reagálni: a Környén, Kömlődön és a szomszédos településeken élő több mint 6 ezer állampolgár ellátásában vesznek részt.

Munkájukat gyakran nehezen megközelíthető helyeken végzik, helyenként az oltóvíz utánpótlás hiányával is meg kell küzdeniük, illetve a beavatkozások sikerét a szükséges eszközök kárhelyszínre történő juttatásának gyorsasága is meghatározza. A tüzek oltásához és a műszaki mentésekhez már jó ideje tervezték olyan gépjárműfecskendő beszerzését, amellyel első kiérkezőként is biztosítani tudják az oltóvíz és eszközszállítás terén a beavatkozás sikerességét.

A tervük végül a Magyar Falu Program Falusi Civil Alaphoz sikerrel benyújtott pályázatuknak köszönhetően valósulhatott meg, a projektzáró rendezvényt – melyet többek között Czunyiné dr. Bertalan Judit országgyűlési képviselő, Borsó Tibor, a megyei közgyűlés alelnöke, Szunyog Zoltán, a Komárom-Esztergom Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója, Dr. Madari Csaba, a Tatabányai Rendőrkapitányság kapitányságvezetője is megtisztelt jelenlétével – október 13-án tartották a Közösségi és Tájház udvarán.

Az eseményen elhangzott, hogy az egyesület a Civil szervezetek működésének biztosítása elnevezésű pályázaton áprilisban 1,2 millió forint vissza nem térítendő támogatásban részesült, amelyből 4 garnitúra bevetési védőruházatot vásároltak. Júniusban a Komárom-Esztergom Megyei Polgárőr Szövetség működési támogatásából és a tavalyi évről megmaradt adó 1%-ból 5 tag számára szereztek be munkavédelmi cipőt, 20 embernek szolgálati galléros pólót, valamint tíznek polgárőr gyakorló formaruházatot. Az év elején pályáztak „Környe település mentő tűzvédelmének gépjárműfecskendővel történő javítása” címmel a Magyar Falu Program Civil Alap forrására, s végül 7 millió forintot nyertek el, az összeget 300 ezer forinttal egészítették ki, s vásárolták meg Ausztriából a Steyr 13S23 L31 típus Rosenbauer szivattyúval szerelt gépjárműfecskendőt.

A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság pályázati támogatásából félmillió forintért vehettek viharkár felszámoló felszereléseket, egyéni védőeszközöket, valamint szintén félmillióért kárhely megvilágító LED technológiás nagyfényű állványos és mobil lámpákat. Az egyesület az üzemanyag, valamint a termékek, eszközök folyamatosan növekvő ára és a még ki nem fizetett kintlévőségei ellenére is működik, fejlődik, amiért Popovics Milán elnök köszönetét fejezte ki Környe Község Önkormányzata számára, mivel az éves működési támogatásukon túl pénzügyi kiegészítéssel és fizikai segítséggel is segíti a munkájukat.

Ahogy az egyesület is korosodik, nő, erősödik, úgy van szüksége egyre komolyabb eszközparkra, hiszen a tagság az idő múlásával rengeteg tapasztalatot szerzett, rengeteg képzésen vett részt, így egyre komolyabb eszközök használatára vált képessé. Aki ismeri a mostani jármű beszerzésének, forgalomba helyezésének történetét, tudja, hogy ez a történet is tipikus példája annak, amit sokszor Környe sikerének kulcsaként fogalmazunk meg. Ez pedig nem más, mint az összefogás, az egymás kiegészítése, megsegítése. Erre a magatartásra kiváló szavuk van a tűzoltóknak: bajtársiasság. A sokszor lehetetlennek látszó helyzeteket csapatban, egymást segítve lehet megoldani – hangzott el Beke László polgármestertől, aki azt kívánta az önkéntesek számára, hogy a jármű hasznos segítségükre legyen a SZOLGÁLATBAN, amely azért is írható nagybetűvel, mert valamennyien önkéntesek és a szabadidejükben nagyon is profi módon végzik a veszélyelhárítást, a kármentést, a különböző feladatokat, melyekre sokszor nagyon rövid idő alatt kell reagálniuk. Zárásul – az összefogásra és a bajtársiasságra visszautalva – köszönetet mondott az önkormányzat munkatársa, Geiszt Imre számára, aki bár nem tagja az egyesületnek, nagyon sokat segített és segít, hogy az autóknak ne kelljen hosszú ideig várni a kisebb szervizelésekre, javításokra.

Szeretném aláhúzni, és néhány felkiáltójelet elé, mögé tenni, hogy az önkéntes szervezetekben az a legnagyobb elismerést érdemlő, hogy a szabadidejükben, a munkájuk mellett teszik mindezt, és képzik magukat tovább, és ki tudja, hány szolgálati órát tudnak maguk mögött azért, hogy az itt élők biztonságban érezhessék magukat – csatlakozott a polgármester által elmondottakhoz Czunyiné dr. Bertalan Judit. Az országgyűlési képviselő azt is kiemelte, hogy nem akármilyen egyesülethez érkezett a támogatás, hiszen a környei egyben látja el a polgárőri és önkéntes tűzoltói feladatokat. Itt Környén, az egyre fejlődő ipari park szomszédságában látjuk az átmenő forgalmat, látjuk, hogy egy központi fekvésű település, és pontosan tudjuk, mekkora segítség a hivatásos állománynak, hogy az önkéntes tűzoltók időben és jól érkeznek, szakszerű segítséget tudnak nyújtani. Sok helyre fontos, hogy megérkezzen egy ilyen támogatás és tudjanak a tűzoltó szervezetek fejlődni, de ott, ahol magasabb az esetek száma, a riasztási szám, magasabb kategóriát él meg a település a mindennapjaiban az adottságai és a helyzete miatt, akkor nem mindegy, hogy milyen eszközzel tudnak vonulni a szolgálattevő önkéntes tűzoltók és polgárőrök – fogalmazott, majd az idei évi beszerzésekre Visnyei László plébános és Börzsönyi Kornélia tiszteletes osztott áldást.

Az ünnepségen Popovics Milán, a Környei Polgárőr és Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnöke kiemelkedő szakmai tevékenységéért elismerő oklevélben és ajándéktárgy jutalomban részesítette Matics Gergely Zoltánt, Nagy Miksa Tamást, Bakó Lilit, Eőri Balázs Jánost, Murcsik Zsoltot és Varga Bendegúzt.

A gépjárműfecskendő beszerzéséhez nyújtott támogatásáért, segítségéért köszönetét fejezte ki Czunyiné dr. Bertalan Judit országgyűlési képviselőnek, Beke László polgármesternek, a Komárom-Esztergom Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Polgári Védelmi főfelügyelőjének, Sikrai Attilának, Tirhold Kármen önkormányzati képviselőnek, Geiszt Imrének. Az egyesület szakmai támogatásáért ajándékot vehetett át Szunyog Zoltán, a Komárom-Esztergom Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója és dr. Madari Csaba, a Tatabányai Rendőrkapitányság kapitányságvezetője, a gyakorlati felkészítésükért, a képzéseik megvalósításáért a Tatabányai Hivatásos Tűzoltóparancsnokság parancsnoka, Muzslai László, valamint az Oroszlányi Önkormányzati Tűzoltóparancsnokság parancsnoka, Szabó Imre, a pályázatok megírásához nyújtott szakmai iránymutatásért a tűzoltó szövetség elnöke, Ágoston Gábor és a polgárőr szövetség alelnöke, Nagy Aladár.

Kedves ajándékkal érkezett a rendezvényre a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság képviseletében Sikrai Attila, aki az elnöki záróbeszéd előtt Kolozsvári Johanna, a Kunhegyesen élő nyugdíjas amatőr festőművész alkotását nyújtotta át. A művész a tűzoltók iránti tiszteletből és munkájuk elismeréséül már több mint 200 festményt készített és juttatott el országszerte hivatásos és önkéntes állományokhoz, köztük a megye tűzoltó egyesületei számára is.

Az ünnepség zárásaként az idei év beszerzéseinek részletes ismertetését követően Popovics Milán köszönetet mondott a 10 millió forintot meghaladó támogatásért Magyarország Kormányának, a Belügyminisztériumnak, Környe Község Önkormányzatának, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságnak, az Országos Tűzoltó és Polgárőr Szövetségeknek, a támogató gazdasági társaságoknak, az adó 1%-ot felajánló magánszemélyeknek, az egyesület tagjainak és egyesületet munkájukkal támogató külső magánszemélyeknek.

Kapcsolódó galériák
Széchenyi támogatás logó Széchenyi támogatás logó