Színekbe mártott mesevilág
A 2016-tól működő csoport második otthona egy esztendeje Környe, 4 és 14 év közötti gyermekek alkotnak hétről-hétre és álmodják meg a saját színes mesevilágukat. A november 17-éig látogatható tárlat harminc oroszlányi, tatabányai, kecskédi, szatmárnémeti, és természetesen környei gyermek 111 alkotását mutatja be.
Ebben a szürkülő világban mintha egy csodálatos szigeten lennénk, csodálatos színekkel töltött mesevilág birodalomban. A színek elvarázsolják az embereket, simogatják a lelkeket. A gyerekek lelkét, akik létrehozták a képeket, és a nézők lelkét, akik befogadják az alkotásokat – hangzott el Talabér Angelika gitárjátékával kísért énekét követően Szám János festő- és szobrászművésztől, aki úgy vélte, hogy a csoport sikere, kedveltsége Erika foglalkozásainak tematikájában, minőségében rejlik, s abban, hogy nagyon szereti a gyerekeket, a rajzokat, a színeket. A foglalkozásokra járó gyerekek ezt a későbbiekben is tudják hasznosítani. Akár úgy, hogy valakinek ez esetleg előkészítés és továbbtanulás, de kommunikációs eszközként is, hiszen a rajzzal ugyanúgy sok mindent ki lehet fejezni, mint beszéddel – fogalmazott a megnyitó beszédében Szám János, majd a gondolatsort így folytatta Salamonné Helter Erika: a színeknek energiájuk van, hiszen hullámokkal, rezgésszámmal rendelkeznek. Különféle formákat, alakzatokat és színeket társítunk a feladatokhoz. Igyekszem megtanítani a gyerekeknek, hogy a színnyelv valóban kommunikációs eszköz, aminek a birtokában a későbbiekben jobban tudnak kommunikálni, és ez a fejlődés a javukat szolgálja. Van olyan kisgyerek, aki első alkalommal 10 évesen érkezett, és 14 évesen három képzőhelyre is felvételt nyert. Aki eddig továbbtanulási szándékkal érkezett a foglalkozásra, mindenkit felvettek a képzőhelyre, ahová jelentkezett, erre nagyon büszke vagyok, országszerte nagyon kevés csoport van, amely ezt elmondhatja magáról.
A csoport vezetője természetgyógyászatot tanult, azon belül életmód tanácsadó terapeuta, s mivel valóban nagyon szereti a színeket, a színterápiát, színelméletet kezdte el kicsit jobban boncolgatni, majd a járvány ideje alatt a művészetterápiát, így vált okleveles rajzvizsgálati szakértővé, tudását a foglalkozások ideje alatt hasznosítja. Ez azért fontos, mert vannak olyan gyerekek, akiknek bizony vannak problémáik, s ezeket jobb, ha a rajzolás során észreveszem. Ha látom a művészetterápiás feladatban, hogy neki valamire szüksége van, vagy egy kicsit segítségre szorul, akkor a színeket hívom segítségül. A színeknek hihetetlen gyógyító erejük van, ezt nem is kell mondanom, hiszen a történelem igazolta már: az egészségügyben a színeket, mint gyógyító eszközt használják a mai napig, de évszázadokra visszamenően is vannak erre utaló nyomok. Olyan alakzatokat, formákat, dimenziókat igyekszünk elsajátítani, ami által szélesedik kicsit a gyerekek kreativitása, látásmódja – fogalmazott, és azt is kiemelte, hogy sok esetben észre sem vesszük, milyen apró csodák vannak körülöttünk, hogy milyen színekben nyilvánulnak ezek meg.
A tárlat az Aranykezek Csoport „Nyár vagy ősz – egy esemény színekbe öltöztetve” című rajzversenyének Varga Benedek grafikusművész által zsűrizett alkotásait is bemutatja, a fiatal tehetségek a megnyitó során vehették át az ajándékaikat.
5-9 éves korosztályban 1. helyezést ért el Vanya Lilia (Környe), második lett Salamon Boglárka (Tatabánya), harmadik Füzeséri Zsófia (Környe), különdíjat vehetett át Bodoki Sára (Szatmárnémeti), Eipl Eliza és Eipl Félix (Tatabánya), Hartmann Rita (Környe). A 10-14 éves korosztályban az első helyezett Abrudan Izabella (Tatabánya) lett, a második Hamburger Bianka, (Tatabánya), a harmadik Laki Lili (Környe), különdíjban részesült Környéről Juhász Enikő, Kun Jázmin, Szabó Mátyás.