arrow-left Vissza

Tagdíjemelésről és halvédelmi eszközök használatáról is döntöttek a horgászok

Tagdíjemelésről és halvédelmi eszközök használatáról is döntöttek a horgászok
Helyi hírek
2022. november 06.
Már hagyományosnak is mondható, hogy a Környei Horgász Egyesület közgyűlése első nekifutásra határozatképtelennek bizonyul. Így történt ez november 5-én is, amikor a majdnem 250 fős tagságból csupán 46-an látták el kézjegyükkel 9 óráig a jelenléti ívet, így 15 perccel később kezdődhetett az érdemi munka.

A közgyűlés öt napirendet tárgyalt, ebből az első hármat pergő ütemben és egybehangzó igennel fogadták el. Török Mihály az elnöki beszámolójából az önkormányzat számára kifejezett köszönetét emelte ki, hiszen – mind mondta – anélkül lényegesen kevesebbet fordíthatnának haltelepítésre. Az is elhangzott, hogy az egyesület gazdálkodása stabil, még tartalékkal is rendelkeznek, miközben az elmúlt évben majdnem 12 millió forint értékben vásároltak halat a tóba.

Ezt a stabil gazdálkodást kívánta megőrizni az elnökség akkor, amikor tagdíjemelésre tett javaslatot, hiszen a költségek növekedését az egyesület sem kerülheti el. A tavalyi 900 forintról 1 600-ra emelkedett a ponty kilója, és ha szeretnénk megtartani a haltelepítés mennyiségét, illetve biztosítani az egyesület további működését, akkor meg kell tenniük ezt a lépést – indokolt Török Mihály. Az előterjesztésben a felnőttek esetében 46 ezer forintról 65 ezerre történő emelés szerepelt, ám az elnök szóbeli kiegészítésében elmondta, hogy a MOHOSZ 76%-kal, 6 ezer forinttal emeli az állami horgászjegy díját, így javasolta, hogy a környei felnőtt tagdíjat 71 ezerre növeljék. A napirend már lényegesen több hozzászólást eredményezett, mint a korábbiak. Volt, aki félhangosan megjegyezte, hogy lépjenek ki a MOHOSZ-ból, más úgy vélte, hogy nem kell száz mázsa pontyot venni a tóba, ezzel egy másik hozzászóló határozottan nem értett egyet, más horgász arra tett javaslatot, hogy csökkentsék a kifogható halmennyiséget, és olyan is felmerült, hogy a 70 év felettiek részesüljenek kedvezményben.

Telepítsünk, ne telepítsünk, van kishal, nincs kishal a tóban – summázta az elhangzottakat az elnök, majd szavazásra tette fel az előterjesztést, és végül a 44 jelenlévő közül 25 igennel, 11 tartózkodással és 8 nem vokssal elfogadta az emelés mértékét a közgyűlés.

Az egyebek napirendben merült fel a halvédelmi eszközök kötelező használata, hiszen – hangzott el a javaslattevőtől – rengeteg szép nagy hal van a tóban, és bizony már nem egy sérültet látott, volt, amit le is fotózott, ezért kérte a pontymatrac, pontybölcső használatát. A kérdésről már az elnökség is tárgyalt, ők tavaszra tervezték a téma napirendre vételét, de nincs akadálya, hogy korábban szavazzanak róla – hangzott el Török Mihálytól azzal kiegészítve, hogy a kisebb költség miatt a pontymatrac használatát javasolják. A horgászok közül 41-en támogatták a felvetést, így ennek a halvédelmi eszköznek február 1-jétől kötelező lesz a használata, és a fokozatosság elvét figyelembe véve a következő közgyűlésen visszatérnek a ritka szövésű szák betiltásának lehetőségére is.

Szintén az egyebek napirend keretében esett szó az etetőhajóról, amit több horgász a jelenleg nem engedélyezett behúzásra is szeretne használni, a felvetés kapcsán ezúttal is pro és kontra hangzottak el a vélemények, olykor személyeskedő hangvételben is. Végül kétszer is szavaztak. Első körben 14-en támogatták, heten tartózkodtak, amiből matematikailag adódott, hogy 23-an ellenzik. Ekkor azonban valaki felvetette, hogy „mi van azokkal, akik nem akarnak szavazni?” Olyan kérdés is felmerült, hogy „hová sorolják” a tartózkodókat? Kisebb vita keveredett, majd az ismételt voksolásnál a javaslatot 17 igennel, 5 tartózkodással és 22 nemmel leszavazták.  

Kapcsolódó galériák
Széchenyi támogatás logó Széchenyi támogatás logó