Kemence és fedett kiülő készült
Szálljon az Isten gazdag áldása e megépült kemencére, elevenedjenek fel a használata során régi, bevált és féltve őrzött receptek. Legyen a közösség hasznára, annak építésére. Titeket pedig, kitalálóit és megvalósítóit, áldjon meg a mindenható Isten további hasznos ötletekkel! – Börzsönyi Kornélia Nt. lelkipásztor fogalmazott így június 26-án a Közösségi és Tájházban, amikor Visnyei László plébánossal megáldották az új kemencét és közösségi teret, amely a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkárságának 7,8 millió forintos támogatásával készült el.
A mai átadóünnepség is jó példa rá, hogy Környe egy élő, fejlődő település, ahol az itt élők mindig is keresik azt, hogy miként lehet további értékeket teremteni, és a meglévő értékeinket hogyan lehet életben tartani, élettel megtölteni. A szakmai zsűrik, melyek településünkön jártak, akár a magyarországi, akár az európai falumegújítási díj kapcsán külön erősségként említik, hogy nem csupán az önkormányzat által kialakított nagyon nívós intézményekkel rendelkezünk, hanem az igazi értékét az adja mindennek, hogy a környeiek milyen szépen megtöltik élettel a közösségi tereinket, intézményeinket. Így történt és történik a Közösségi és Tájházzal is. Az önkormányzat, mint finanszírozó megjelent a tájház kialakításakor és a német nemzetiségi önkormányzat megtöltötte tartalommal, mondhatjuk úgy is, hogy elénk varázsolta ősink mindennapjait. Amikor már szűk volt a pajta, jött a gondolat és az anyagi háttér biztosítása az önkormányzat részéről és megvalósult a mesterségek utcája. Láthatjuk, hogy az ilyen összefogás a siker kulcsa. Ebbe az összefogásba, együtt gondolkodásba kapcsolódott bele a Miniszterelnökség a legújabb fejlesztésünk finanszírozásával – hangzott el Beke László polgármestertől, aki a projekt sikeres lezárását ünneplő eseményen mindenki számára köszönetét fejezte ki, aki segítette a fejlesztés megvalósulását.
Nem elégedtünk meg azzal, hogy van egy tájházunk. Többet szerettünk volna megmutatni a múltunk örökségéből: elkészült a Mesteresek udvara, ahol bemutathatjuk a régi mesterségeket, a foglalatosságokat, és az életet a földeken. És még mindig úgy éreztük, hogy nem, ez sem elég, hogy őseink kultúráját maradéktalanul megismertethessük – folytatta a gondolatsort Tirhold Kármen, a Német Nemzetiségi Önkormányzat Környe elnöke. Mint mondta, egy olyan közösségi tér létrehozása volt a cél, ahol bemutatható, hogyan készítették ételeiket az őseink, hogy a fiatal generációk is megismerkedhessenek a spórolós sváb konyha titkaival, hogy együtt tölthessék a délutánokat, hogy minden érdeklődő megtapasztalhassa, miként gondoskodtak eleink önmaguk ellátásáról. Egy egykor üres telken állunk, amelyet reményeim szerint hamarosan megtölt a legkisebbek hangos nevetése, a vidám gyerekzsivaj. Amolyan keserédes érzések járnak át, hiszen a dédszüleim ebben a házban nőttek fel, és amióta a német nemzetiségi önkormányzatban tevékenykedem, úgy érzem, hogy személy szerint én is visszakaphattam kicsit az igazságtalanul elvett házat – fogalmazott.
Soltész Miklós, az egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár a Tirhold Kármen által felidézett kitelepítéshez kapcsolódóan a januári, Környén tartott Német Elűzetés Emléknapjára tekintett vissza, amikor az országos megemlékezést követően láthatta a csodálatosan felújított közösségi házat, a hátsó pajtát, teret. Akkor beszélgettünk, és ígértük meg, hogy a közösség erősítése, a közös szolgálatának érdekében további céljaikat, törekvéseiket is támogatjuk. Talán ez egy kicsit gyógyír, arra a fájdalomra, amely a családot érte annak idején, illetve mindenkinek, akik akár itt Környén, de akár más településeken is a német nemzetiségéért, vagy más nemzetiségekért küzdenek. Erőt ad ahhoz, hogy folytassák azt a munkát, amelyre oly nagy szükség van – hangzott el az államtitkártól. Azt is kiemelte, hogy idén összesen közel 1600 nemzetiségi szervezet vagy rendezvény kapott támogatást 1,3 milliárd forint értékben, és a német nemzetiségi önkormányzatok aktivitását mutatja, hogy a nemzetiségi értékek megőrzését szolgáló kis értékű beruházásokra elnyert 264 pályázat közül 145 esetben német nemzetiségi önkormányzatok voltak sikeresek.
Azért fontos, hogy a Magyarországon élő valamennyi nemzetiség kapjon támogatást, erőt maga mögé és kapjon lehetőséget arra, hogy az identitását jelentő önazonosságát továbbadja nemzedékről nemzedékre, hogy fél évszázad múlva, évszázad múlva is legyenek ennek a nemzetalkotó közösségnek olyan megélt örökségei a mindennapokban, amiket már könnyű elfelejteni – mondta Czunyiné Bertalan Judit országgyűlési képviselő. Az ünnepségen közreműködő Környei Német Nemzetiségi Dalkör viseletére mutatva így folytatta: amíg van egy valaki, aki tudja, hogyan kell kivasalni ezeket a szép kötényeket, amíg van egy valaki, akinek meg tudjuk mutatni, hogy ezeket a főkötőket hogyan kell szépen, precízen megkötni, amíg tudjuk, hogyan gyújtsuk be a kemencét, amíg tudjuk, hogyan rakjuk egymásra a rendet, addig ezek az értékek generációról generációra megmaradnak, mint ahogy a nagyon nehéz történelmi időkben is megörökítették, átmentették, megélték a hagyományaikat.