Jubiláló Nemzetiségi és Sörfesztivál
Sztárfellépők, gyermekeknek, családoknak szóló díjtalan programok, bemutatók, és a szemnek és szájnak is kedvező kézműves utca várta idén is az érdeklődőket, mellette az Országos Bringapark Program pályázat támogatásával elkészült új pumpapálya a kerékpáros, rolleres fiatalokat.
Minden fesztivál egy kicsit más, mindegyik tartalmaz újdonságot. Nem csak zenében, hanem programokban is, idén ilyen például a szabaduló szoba és társasjáték bemutató. Ezeknek a díjtalan lehetőségeknek köszönhetően tovább erősödhetnek a baráti kapcsolatok és újak is születhetnek, bízom benne, hogy az idei fesztivál is feledhetetlen élményeket szerez mindenkinek – hangzott el Beke László polgármestertől a szombati ünnepélyes megnyitón, melyet Romanek Etelka, a vármegyei közgyűlés alelnöke, Szücsné Posztovics Ilona Tatabánya polgármestere, Tardoskeddről Birkus Krisztián képviselő, Brenkus Judit hivatalvezető, környékbeli településvezetők is megtiszteltek jelenlétükkel. Ajándékkal érkezett Romanek Etelka, aki a Vármegyejáró sorozatból Környe image filmjét nyújtotta át adathordozón a polgármester számára, az összeállítás az interneten is megtekinthető. A filmet a települések számára a vármegyei önkormányzat készítette a tíz éve tartó megyei identitás program keretében, mivel fontosnak tartják, hogy – például – a környeiek ne csak a falujukhoz, az országhoz kötődjenek, a vármegyei identitástudatuk is élő, meghatározó legyen.
A kicsiket, nagyokat, idősebbeket a különböző helyszíneken a búcsúi hangulatot idéző forgatag mellett megannyi díjtalan lehetőség is várta, a programban szerepelt virgonckodó játszópark, arcfestés, állatsimogató, népi játékok, fa körhinta, láda derbi, varázslatos buborék játszóház, a Tardoskeddi Élő Hagyományok Polgári Társulásnak köszönhetően fafaragás, kosárfonás. A kézműves utca kínálatát színesítették – a többi között – textiltermékek, gyöngy- és ásványékszerek, ajándékkavics készítés, korongozás, gravírozás, gyógyító ásványok, gyöngyhorgolás, kerámia, környei méz, levendula és Paci Boci sajtkülönlegességek, füstölt hentes termékek.
A nagyszínpadon péntektől vasárnapig pontosan 30 fellépő, produkció váltotta egymást, a hagyományőrző, helyi, környékbeli művészeti csoportok, együttesek közül színre lépett a Hosszúlépés, Dö’Loorien, Shirley Band, Schemlinger Musikanten, Környei Német Nemzetiségi Dalkör, Felsőgallai Német Nemzetiségi Dalkör, Tardoskeddi Rozmaring Dalkör, Szivárvány Táncegyüttes, a megye kedvenc harmonikása, Herczog Ricsi, Tardoskeddről a Premier zenekar, a Die Eber Kapelle, Saarer Drei, a Környei Magyar Dalkör, a Szinkron Tánccsoport Klub és a KaDarKa Társulat.
Másodszor mutatkozott be szombaton a sportpályán az Airsoft Zone Környe. A bemutató során bárki, kicsi és felnőtt is kipróbálhatta a fegyvereket, amik láthatóan még a lányokat is vonzották: több vállalkozó szellemű fiatalról kiderült, hogy rejtett tehetség lakozik benne. A sport szerelmese a környei Süli Péter, az ő kezdeményezésére nyílt meg 2018 nyarán az Airsoft Zone Környe pálya egy korábban igen elhanyagolt területen, és szeretné, ha a fiatalok inkább ott töltenék az időt, nem pedig a számítógép és telefon mellett.
A környei székhellyel tíz esztendeje működő Gyémánt Kempo SE mestere és tagjai évről-évre elkápráztatják a vendégeket harcművészeti tudásukkal, felkészültségükkel. Az érdeklődők örömére leglátványosabb elemként természetesen idén is törtek… természetesen nem a csontok… Az egyesület Bognár Levente, 4. Danos mester vezetésével napjainkra több országos bajnokot, 5 Európa bajnokot és 3 világbajnokot nevelt ki, gőzerővel készülnek a novemberi világbajnokságra, a címvédésre.
Idén sem szenvedett sztárvendégekben hiányt a fesztivál, hiszen olyan együttesek, előadók, DJ-k érkeztek Környére, mint Nemazalány, DJ Hubik, BEBE, Abba Sisters, Grácia hegedűtrió, Roy & Ádám, Bon-Bon, Dj. Dominique, EnterTrain, szombati sztárfellépőként a Neoton Família Sztárjai, vasárnap pedig a Sheyla Bonnick songs of BONEY M, a koncert egy részletének felvételét ezzel a felvezetéssel osztotta meg valaki a közösségi oldalon: „Hát ez nem egy szürke zoknis szandálos banda na...”
A Nemzetiségi és Sörfesztivál része a hagyományos nemzetiségi szentmise, melyet vasárnap délelőtt Visnyei László plébános atya mutatott be a történelem viharai során kitelepített német ajkú elhunyt és élő magyarokért, s mindazokért, akiket a sors messzire sodort szülőföldjétől.
A szentmisét koszorúzás és megemlékezés követte a Kitelepítési Emlékoszlopoknál, és annál a faragott emlékoszlopnál, melyet Buják Vince (†) tardoskeddi fafaragó, Környe díszpolgára, és Csányi Gyula készített el 2017-ben.
Hogyan lehet cserélgetni a lakosságot? – tette fel a kérdést emlékező beszédében Beke László polgármester, aki a választ így fogalmazta meg: talán úgy, hogy az íróasztal mögött ülők nem látták, hogy a lakosság szó mögött családok, barátok, szerelmek, szomszédok, iskolatársak vannak. Olyanok, akiknek Magyarország, Csehszlovákia, Románia, Ukrajna vagy bármely ország, vidék a szülőföldje volt. Az a vidék, ahova őseit a sors, a történelem vihara elvetette, és nekik sikerült azon a helyen gyökeret ereszteniük. 1945 és 48 között ezeket a gyökereket tépték ki és tették földönfutóvá, hontalanná emberek millióit, honfitársaink százezreit.
Ez a két csonka oszlop mindennel dacolva áll a templom árnyékában, és meglehet, hogy az országúton robogó közlekedő észre sem veszi őket. Pedig fontos üzenetet közvetítenek. Az emlékművet a kitelepítés 50. évfordulójára állíttatta Wind Károly és Wind Károlyné – készítette, faragta: Glász József. Wind Károlyné és felmenői, a Sill család is elszenvedője volt 1947-ben a kitelepítésnek, a szüleit a Felvidéki Úszorról telepítették ki. Az 1997-es Nemzetiségi és Sörfesztiválra készülődve határozták el férjével, – az akkor német nemzetiségi képviselő Wind Károllyal – hogy méltó emléket állítanak a tragikus eseménynek. Tudták, hogy a templomkertben a föld mélyén található egy márványoszlop, amely az eredeti templom részeként tűzvész áldozata lett, a kiemelésnél azonban előkerült egy másik is, így legnagyobb örömükre egy ikeroszlopot állíttathattak fel. Milyen felirat kerüljön rá? – vetődött fel a kérdés. Az imakönyvet lapozgatva választották ki Beethoven időtálló gondolatát: „Ne ismerjétek a magasabbrendűségnek más jelét, mint a jóságot!” – hangzott el az emlékműveknél a kegyelet virágai elhelyezése előtt Tirhold Kármentől, a Német Nemzetiségi Önkormányzat Környe elnökétől, aki így folytatta: emlékezzünk Szent István király ezer évvel ezelőtt Imre herceghez írt egyik intelmére, miszerint „Mert az egy nyelvű és egy szokású ország gyenge és esendő.” Ez a mondat ezer éve igaz. Erről az örökérvényű intelemről is mesélnek nekünk ezek az oszlopok, és a Kopjafa, a tardoskeddi fafaragó, Buják Vince, a Magyar Kultúra Lovagjának alkotása, amely a Környéről 1947-ben és a Felvidékről 1947-48-ban kitelepítettek, deportáltak előtt tiszteleg. Kérek mindenkit, ha itt elmegy a két csonka oszlop és a kopjafa mellett, nyissa ki szívét, hallgassa meg, miről is mesélnek, adja tovább, mert feladatunk, hogy szembe állítsuk a jót a rosszal, a valótlant az igazzal, mert meg nem történtté már nem tehetjük a kitelepítést, de azért igenis tehetünk, hogy soha többé ne ismétlődjön meg.