arrow-left Vissza

Az otthon íze

Az otthon íze
Ünnep
2023. augusztus 21.
Környebányán és Környén is augusztus 20-án tisztelegtünk államalapító Szent István emléke előtt és ünnepeltük az új kenyeret.

Környe önkormányzata hagyományosan az augusztus 20-ai ünnepségének keretében ismeri el azok tevékenységét, akik kiemelkedő teljesítményükkel öregbítik a község hírnevét, vagy hosszú évek áldozatvállalásával vívják ki a település közösségének megbecsülését. A megemlékezésen nyolcan részesültek elismerésben.

Környebányán Dodonka Fanni és Domina József szavalatai, valamint a Környei Magyar Dalkör citerával, furulyaszóval kísért énekei után helyezték el a kegyelet virágait az önkormányzat, a német nemzetiségi önkormányzat és a Történelmi Vitézi Rend Komárom-Esztergom vármegyei Székkapitányság Környei csoportjának képviselői a Hősi Emlékműnél.

A megemlékezés Környén, az Árpád Emlékműnél folytatódott, az ünnepséget dr. Veres Zoltán, Komárom-Esztergom vármegye jegyzője, és a testvértelepülés Tardoskedd hivatalvezetője, Brenkus  Judit is megtisztelte jelenlétével.

A kenyér, az új kenyér, az életet jelenti az ember számára. Ha ennek az életnek a terét a magyar történelemben szeretnénk egy emberhez kapcsolni, akkor ez az ember államalapító királyunk, Szent István. – kapcsolta össze az élet fogalmát Szent Istvánnal és a kenyérrel ünnepi beszédében Beke László a Millecentenáriumi Emlékparkban. Mint mondta, az ünnepség programja a megszokott, mégis egy kicsit más, egy kicsit több. Az idei új kenyeret ugyanis a tájházban lévő kemencében Tirhold Kármen sütötte Geiszt Imre segítségével, így az ünnepség résztvevői olyan kenyeret kóstolhattak, amely – fogalmazott – úgy készült, ahogy őseink tanították, mely ételbe, ha beleharapunk, egyből mindenki számára világossá válik, hogy kenyérről van szó, de mégis érezzük azt a kis különbséget, mely alapján tudjuk, hogy ez a mi hazánk íze. Megállapíthatjuk azt is, hogy ha ezt az ízt érezzük a szánkban, akkor bizony itthon vagyunk. A polgármester végül azt kívánta, hogy még nagyon sok generáción keresztül érezhessék az itt élők ezt az ízt, az otthon ízét itt, Szent István országában, s hogy mindig legyünk elég bátrak meghozni a fejlődéshez szükséges újító döntéseket, és mindig legyünk elég bölcsek ahhoz, hogy az életünkhöz szükséges fundamentumokat megtartsuk, ezzel pedig tovább erősítsük településünket és országunkat.

Az ünnepi gondolatok után a Német Nemzetiségi Dalkör Környe énekei színesítették a megemlékezést, azt követően a Komárom-Esztergom Vármegyei Önkormányzat nevében dr. Veres Zoltán jegyző, Környe képviseletében Beke László polgármester és Pákozdi Ferenc alpolgármester, a Német Nemzetiségi Önkormányzat Környe részéről Tirhold Kármen elnök, Wéber István elnökhelyettes és Erl Péter képviselő, Tardoskedd hivatalvezetője, Brenkus Judit, a Történelmi Vitézi Rend Komárom-Esztergom vármegyei Székkapitányság Környei csoportja nevében Vitéz Erdei József és nemzetes Dr. Árendás József, a Környei Németek Baráti Köre és Kultúregyesülete részéről Dörner István elnök és Kerecsényi József elnökhelyettes hajtott fejet az Árpád Emlékműnél, majd Visnyei László plébános és Rorhbacher János helyettes plébános áldotta meg az új környei kenyeret.

Az ünnepség a hagyományos díjátadással folytatódott, nyolcan részesültek elismerésben.

Környe Község Önkormányzata a település fejlődése, szépülése, a társadalmi kapcsolatok és közösségek együttműködésének erősítése, fejlesztése érdekében kifejtett magas színvonalú munkájának elismeréseként Vanya Balázsnak a „Környe község szolgálatáért díjat” adományozta. Az önkormányzat a falu fejlődése, gazdasági felemelkedése érdekében kifejtett magas színvonalú munkájának elismeréseként Maurer-Klimes Attilának a „Környe község szolgálatáért díjat” adományozta. Környe fejlődése, az önkormányzati feladatok végrehajtása, a település polgárainak helyi ügyintézése, és az intézményi célok eredményes teljesítése érdekében kifejtett magas színvonalú munkájának elismeréseként Nagyné Rácz Diána a „Köz szolgálatáért díjat” vehette át. A közművelődési feladatok magas színvonalú ellátásáért és a közéletben való aktív részvételért Hajma Mihály a „Közművelődési díj” elismerésben részesült. Környe Község Önkormányzata a gyermekek iskolai nevelésében kifejtett magas színvonalú, áldozatos munkája elismeréseként Ráczné Wiszt Vilma Máriának a „Pedagógiai díjat” adományozta. Kiemelkedő sportolói tevékenységének elismeréseként Borbély Sándor az „Év sportolója”, a település sportjának fejlődése érdekében nyújtott magas színvonalú támogatásának elismeréseként Terdik Tamara a „Környe község sportjáért” díjat vehette át. Környe Község Önkormányzata a partnerkapcsolatok ápolása és fejlesztése területén kifejtett magas színvonalú, áldozatos munkájáért Wéber István Györgynek a „Partnerkapcsolatok díjat” adományozta.

DÍJAZOTTAK:

Környe Község Szolgálatáért Díj – Vanya Balázs

Vanya Balázs a Színházi és Filmművészeti Főiskolán végzett, 2001 januárjától a környei önkormányzat alkalmazottja, jelenleg a Polgármesteri Hivatal köztisztviselője. A munkája, feladatellátása rendkívül szerteágazó. Alapfeladatai a Művelődési Házban és a faluban zajló rendezvényekhez kapcsolódnak, kezdve a kisebb léptékűnek nevezhető, egyszerű hangosítással járó eseményektől a nagyszínházi produkciókig, jelentősebb rendezvényekig. A tájoló, azaz befogadott színházi előadások mellett elvitathatatlan érdemei vannak a KaDarKa Társulat darabjainak színpadra állításában fény- és hangtechnikai oldalról. A rendezvények, események időpontjai rugalmas munkaidő beosztást követelnek, az eltelt évtizedekben az év végi ünnepek kivételével nem sok olyan pihenő, munkaszüneti-, vagy ünnepnap sem akadt, amelyet ne munkával töltött volna.  Mindezek mellett innovatív ötleteivel, javaslataival segíti az önkormányzat környezettudatos törekvéseit, informatikai fejlesztéseit, a térfigyelő kamerarendszer működtetését, bővítését, aktívan részt vesz a megvalósításban, folyamatosan gondoskodik a Művelődési Ház fény- és hangtechnikájának, eszközparkjának fejlesztéséről. Az önkormányzat részéről telekommunikációs kapcsolattartó a szolgáltatóval, több alkalommal tett javaslatot pozitív irányba történő szerződésmódosításra, váltásra. Rendszeresen orvosolja az intézmények, háziorvosok, gyermekorvos, védőnők részéről jelzett informatikai, számítástechnikai, telekommunikációs és az üzemeltetés során az intézményekben jelentkező problémákat. A hatékonyabb és szakszerű feladatellátás érdekében elvégezte a kazánkezelői tanfolyamot, valamint közterület-felügyelő végzettséggel is rendelkezik, amely a térfigyelő kamerarendszer működtetéséhez szükséges.   Munkáját – legyen szó bármely területről is – magas szakmai színvonalon, lelkiismeretesen és kellő megfontoltsággal, felelősségtudattal végzi, személyes közreműködésével aktívan, napi szinten segíti a falu fejlődését, szépülését, a közösségi feladatok végrehajtását, az intézmények működését.

Környe Község Szolgálatáért Díj – Maurer-Klimes Attila

Mauer-Klimes Attila okleveles táj- és kertépítész több évtizeden átvégzett széles körű és elismert szakmai tevékenységet szinte az egész ország területén. Szakmai tervezői tevékenysége mellett fontos szerepe volt az egyetemi oktatói munkájának, mellyel sok-sok fiatal szakmai útját egyengette. Különösen jó érzékkel hívta fel a hallgatóság figyelmét a kivitelezés rejtelmeire, a szakmai gyakorlat fontosságára. 2006-ban az Ormos Imre érem kitüntetettje lett. Ezt a díjat 1988-ban a Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetem Tanácsa alapította a Táj- és Kertépítészeti Szak megalapításának 25 éves évfordulója alkalmából. A díjat azok a hazai és külföldi szakemberek kaphatták meg, akik a tájrendezés és a kertépítészet terén kimagasló tevékenységet fejtettek ki, illetve akik a szakterület fejlesztéséhez nagymértékben hozzájárultak. Maurer-Klimes Attila számos munkája található Komárom-Esztergom Vármegyében, köztük Környén is. Ő tervezte a Művelődési Házhoz tartozó játszóteret, az új faluközpontot, a Vackor Óvoda és Bölcsőde játszó udvarát, valamint a Környei Tó partján található „Boldogság kaput”. Az Ő tervei alapján megépített parkok, sétányok, közösségi terek a település lakosainak körében hamar igen közkedvelt lett. Tervezői munkája nagymértékben hozzájárult a kiváló színvonalú, fenntartható falufejlesztéshez, a falu új arculatának kialakulásához.

A Köz Szolgálatáért Díj – Nagyné Rácz Diána

Nagyné Rácz Diána 2008-tól dolgozik a közigazgatásban, 2008. augusztus – 2010. január között a Komárom-Esztergom megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központjánál dolgozott, 2010. december 1-től a Környei Polgármesteri Hivatal igazgatási munkatársa, titkársági feladatokat lát el.

2010-ben végzett a Gödöllői Szent István Egyetemen vezetés és szervezés szakon. 2020-ban kapta meg mesterképzésen diplomáját, ahol okleveles közgazdász végzettséget szerzett. Munkája során mindig fontosnak tartja szakmai ismereteinek folyamatos bővítését. 2021-ben a Perfekt Gazdasági Tanácsadó Zrt-nél társadalombiztosítási ügyintéző és bérügyintéző képzésen vett részt. 2022-ben anyakönyvi szakvizsgát tett. Felelősséget érez a hivatal és az önkormányzat titkársági feladatainak ellátásáért, valamint az iktatás jogszerű ügyintézése iránt. Koordinálja a rendezvények előkészítését. Munkáját az elvárt precizitással és pontossággal végzi.

Közművelődési Díj – Hajma Mihály

Hajma Mihály a Környei Közösségi Televízió létrejöttétől, 1992-től a stáb aktív alkotó tagja operatőrként. A televízió kisebb megszakításokkal 31 esztendeje működik, a rendezvényekről, programokról készített élőszerű összeállítások jelenleg a falu youtube csatornáján tekinthetők meg minimális utómunkálatokat követően, ugyanitt követhetik élőben a testületi ülések közvetítését az érdeklődők. Hajma Mihály valamennyi esemény-, programrögzítésen – legyen az nemzeti ünnep, hagyományőrző program, iskolai esemény, községi közösségi megmozdulás – operatőrként vesz részt, a munkájának köszönhetően Környe felbecsülhetetlen eszmei értékű települési archívummal rendelkezik. A több mint három évtized alatt az általa rögzített események számát és a videofelvételek óramennyiségét, a munkával töltött ünnep- és pihenőnapjait megbecsülni sem lehet. A helyi értékek megörökítésében, a videós helytörténeti archívum létrejöttében és folyamatos gyarapodásában betöltött szerepe egyedülálló és példaértékű.  

Pedagógiai Díj – Ráczné Wiszt Vilma Mária

Ráczné Wiszt Vilma Mária 1983 óta oktat a Kisfaludy Mihály Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolában. Tanítói diplomáját az Esztergomi Tanítóképző Főiskolán vette át, általános iskolai tanári diplomáját magyar nyelv és irodalom szakon a Berzsenyi Dániel Főiskolán szerezte. Nagyon fontosnak tartotta a szakmai fejlődést, az önképzést, hogy nyitott legyen mások oktatással kapcsolatos nézeteire, ezért rendszeresen részt vett szakmai továbbképzéseken. Mindezek mellett 2010-ben közoktatási vezető szakvizsgát is tett. 2005 és 2018 között az iskola intézményvezető-helyetteseként, illetve megbízott intézményvezetőjeként dolgozott, melynek során az iskola dolgozóinak és tanulóinak mindennapjait szakértő tudással szervezte, irányította. Alsó tagozatos tanítóként bevezette a gyerekeket az iskola világába, megismertette velük a betűk, a számok rejtelmeit. Munkája során nagy hangsúlyt fektetett a magyar nyelv és irodalom tantárgyak megszerettetésére. Megszámlálhatatlan környei iskolást készített fel a középiskolára. Osztályfőnökként lelkesen alakította közösséggé az iskolába érkező óvodások csoportját. Felsős osztályfőnökként szívesen szervezte szabad idős programjait a hozzátartozó gyerekeknek: pl. közös kirándulások, főzések, bulizások. Számos iskolai verseny szervezésében vett részt: például helyesírási versenyt tartott diákjainknak, a szavaló verseny több formájával próbálta elérni, hogy minél több diák ismerkedjen meg költészetünk gyöngyszemeivel. Aktívan részt vett a nevelőtestület szakmai munkájában. Ötleteivel és azoknak gyakorlatban való megvalósításával hozzájárult a tantestület, illetve az iskola életének színesebbé tételéhez. Környe község kulturális életében is szerepet vállalt színvonalas műsorok szerkesztésével, illetve több falusi rendezvényen, ünnepségen is fellépett tanítványaival. Negyven éven át nevelte, oktatta elkötelezetten, lelkiismeretesen a hat-tizennégy éves korosztályt a környei iskolában, tudásának legjavát adva.

Az Év Sportolója – Borbély Sándor

2006. július 26-án született Tatabányán és 11 éves koráig ott is élt. 2017-ben Környére költözött családjával, majd két évvel később, 7. osztályos korától a környei Kisfaludy Mihály Általános Iskola és AMI tanulója lett. Az edzés mellett mindig szorgalmas, jó tanuló volt. A 8. osztályt kitűnő eredménnyel zárta, így megkapta a „Jó tanuló, jó sportoló” címet. Az általános iskola után a tatabányai Bárdos László Gimnáziumban folytatta tanulmányait. Bár a heti 10-12 óra edzés és hétvégi mérkőzések mellett kevés ideje jut a tanulásra, most is jól tanul. Jelenleg nagy erővel készül a német nyelvvizsgára. A vízilabda sportot 2015-ben kezdte a TVSE színeiben. Alkatából kifolyólag kezdetektől kapus poszton játszik. Első aranyérmét a Dunántúli Vízilabda Bajnokságban szerezte a 2015/2016-os szezonban. Utána többször is ők lettek a „Dunántúl bajnokai”. Az országos bajnokságban évről évre egyre közelebb kerültek a dobogós helyekhez. Az utóbbi két évben meg is nyerték az országos bajnokságot serdülő korosztályban. Ötször nyerte el a „Legjobb kapus” díjat különböző tornákon, kétszer pedig a Kapcsándi-díjat Tatabányán, amelyet a TVSE a legjobb utánpótlás játékosának ítél oda. 2019. óta tagja a korosztályos válogatottnak. Több nemzetközi tornán is szerepeltek, ahonnan szinte mindig éremmel jöttek haza. Legnagyobb eredménye: 2022-ben világbajnok lett az U16-os utánpótlás válogatott csapattal Görögországban. Elhivatott sportoló. Rövidtávú céljai között szerepel a felnőtt válogatottság és ott is az eredményes szereplés. Az ehhez vezető út nagyon hosszú és rendkívül nehéz lesz, még több befektetett munkát, áldozatot kíván. Az eddigi sikereinek köszönhetően két hazai klub is megkereste. Az országos felnőtt bajnokságban nagyon előkelő helyen álló Egri Vízilabda Klubra esett a választása, így 2023 nyarától ott folytatja pályafutását az ifi és a felnőtt OB1 férficsapat tagjaként.  Tanulmányait ezután sem akarja elhanyagolni, magántanuló lesz az egyik egri gimnáziumban. Érettségi után szeretne továbbtanulni. Júliusban Szegeden rendezték meg a Daikin Kupát. A rangos nemzetközi tornán 8 ország 17 éves korosztályos válogatottja vett részt, a magyarok aranyérmesek lettek, augusztusban pedig a törökországi Manisában az U17-es Európa bajnokságon szerepeltek, ahol a 4. helyen végeztek.

Környe Község Sportjáért Díj – Terdik Tamara

Terdik Tamara életében a sport mindig jelentős szerepet töltött be, ami napjainkban sincs másképp. 2013 év tavaszán érkezett Környe Sportegyesületéhez, mint labdarúgó. Az aktív sportélet mellett mindig fontosnak tartotta a tagság összefogását, egybe kovácsolását. 2017-ben az új egyesületi vezetőségválasztást követően ő intézte az egyesület dolgait, irányítását, pénzügyeit ügyintézőként. Jelenleg – azon kívül, hogy a sportelnök jobb keze, mindenben a segítségére van – ő a labdarúgó szakosztály vezetője, mellette az óvodások, U7, U9-es korosztályosok edzője. Szívén-lelkén viseli a környei utánpótlás sport szeretetre nevelését. Tamara a Környei Sportegyesület motorja, aki szabadidejét nem kímélve intézi az egyesület működésével kapcsolatos teljes körű feladatokat.

Partnerkapcsolatok Díja – Wéber István György

Wéber István György 1945. április 24-én született, Környén. A főiskolai éveket, és a katonai szolgálatot leszámítva születése óta itt él. Mezőgazdasági gépész üzemmérnökként végzett a környei Állami Gazdaság ösztöndíjasaként, majd a diploma megszerzésétől nyugdíjazásáig ott dolgozott. 1970-ben vette feleségül Encsy Erzsébet környei tanítónőt, majd két gyermeke született, Tamás és Noémi. Azóta négy unokával, és egy dédunokával bővült családja. Feleségét 2003-ban veszítette el. A rendszerváltás óta egy ciklus kivételével a Német Önkormányzat képviselője, kilencedik éve az alelnöke. Az  Ausztriai Originale Sautanmusi zenekarral 20 éven keresztül tartotta és ápolta a kapcsolatot, akik minden évben ellátogatnak hozzánk Márton napkor. Több mint 15 éven keresztül vezette a Környei Németek Baráti Körét és Kultúregyesületét. A vármegyei dalkörök összekötőjeként is 30 éve, a Német Nemzetiségi Dalkör Környe megalakulásától igen aktív. Ő kezdeményezte, hogy a kitelepítettek számára legyen megemlékezés Környén, illetve a hagyományok őrzése is szívügye, a kerepelést pár esztendővel ezelőtt visszahozta a falu életébe. A Turul Kertbarát Körben 25 éve elnök, a közösségi tevékenységei mellett a mai napig kertészkedik, illetve szőlészkedik.

Az otthon íze
Kapcsolódó galériák
Széchenyi támogatás logó Széchenyi támogatás logó