A doni hősökre emlékeztünk
Az emlékműnél a 82 évvel ezelőtti borzalmakat Varga Katalin, a képviselő-testület Kulturális, Oktatási, Sport és Nemzetiségi Bizottságának elnöke idézte fel: 1943. január 12-én kezdődött a második világháborúban a szovjet Vörös Hadsereg támadása a Don-kanyarban, melynek következtében a 250 ezer fős 2. magyar hadsereg kötelékéhez tartozó honvédek és munkaszolgálatosok közül mintegy 130 ezren estek el, sebesültek meg, vagy kerültek fogságba. A Don-kanyar tragédiája, az áldozatok, sok-sok tízezer magyar, köztük környei, család tragédiája is volt… Az elnök Vitéz Bányai József géppuskás szakaszvezető az édesanyjának írt szívbe markoló levelét felolvasva kérte, hogy a doni hősök emlékét soha ne feledjük! Vitéz Bányai József szakasza parancsnokaként utolsóként maradt, hogy a bajtársait fedezze, életüket mentse. Az Osztrogozsszkból való kitöréskor, a levele megírását követő néhány nap múlva halt hősi halált.
„Drága Anyukám! Nagyon várt válaszlapotokat ma kaptam meg kezeimhez. Nagy sokára jött. Ne várjatok most már tőlem levelet és ti se küldjetek... Az orosz itt valami nagyra készül, mi meg a végsőkig kitartunk. Erre esküdtünk meg. Küldtem haza november 14-én 105 pengőt, abból Ágikának vegyetek keszkenőt. Remélem, hogy Pista öcsém derekasan átveszi a helyemet a családban, neki a zsebórámat hagyom örökül. Neked Anyukám, csak az örökké élő szeretetemet és az utolsó mosolyomat tudom adni. Nagyon szeretlek! Istentelen hideg van. Itt ülök a géppuskám mellett és a kezem az üres csajkához fagy. Tudom, hogy mire ezt a lapot megkapod, addigra én már nem fázom és elmúlik az éhségem is. Itt halunk meg. Kérlek, hogy ne haragudj rám! Kezedet csókolja: Hű fiad: Jóska”
A Hősi Emlékműnél az áldozatok előtt tisztelegve az önkormányzat nevében Beke László polgármester, Tirhold Kármen alpolgármester, a Német Nemzetiségi Önkormányzat képviseletében Wéber István elnökhelyettes és Hujber Attila képviselő, a Környei Németek Baráti Köre és Kultúregyesülete képviseletében Kerecsényi József elnökhelyettes és Koszterics Istvánné, a Történelmi Vitézi Rend Komárom-Esztergom vármegyei Székkapitányság Környei csoportja részéről Vitéz Muschitz Veronika és Muschitz Erzsébet helyezte el a kegyelet virágait, majd a jelenlévők az örök emlékezés mécseseit. A megemlékezés zárásaként az Il Silenzió csendült fel.